Rozhodčí doložky od 1.4.2012 mají nová pravidla! Od 1. dubna 2012 se nesmí vkládat rozhodčí doložka do spotřebitelských smluv, ale musí být součástí samostatné rozhodčí smlouvy. Podnikatel před podpisem takové smlouvy, musí spotřebitele řádně a úplně seznámit s důsledky, které pro spotřebitele plynou z případné aplikace rozhodčí smlouvy v praxi, a spotřebitel tyto informace spojená s určitou mírou rizika musí chápat a akceptovat. Spotřebitel tak získává větší jistotu, že nepodepíše smlouvu s rozhodčí doložkou, aniž by o rozhodčí doložce nevěděl, nebo takovou smlouvu podepsal, byť by si nebyl vědom důsledků z rozhodčí doložky plynoucích.
Největším problémem se stávaly smlouvy tištěné malým písmem (tzv. „small print“), které především starší spotřebitelé nemohli přečíst (malé písmo v dlouhém a často světle šedém tištěném textu atp.).
Nové vzory k rozhodčímu řízení v programu PDP:
- Dodatek o přezkumu nálezů v rozhodčím řízení
– Dodatek o změně režimu formy vedení rozhodčího řízení
– Návrh na vyloučení rozhodce pro podjatost
– Návrh na zrušení rozhodčího nálezu
– Rozhodčí doložka – dodatek k nespotřebitelským smlouvám
– Rozhodčí doložka pro nespotřebitelské smlouvy s jedním rozhodcem
– Rozhodčí doložka pro nespotřebitelské smlouvy s třemi rozhodci
– Rozhodčí smlouva
– Smlouva o rozhodci
– Rozhodčí smlouva se spotřebitelem
– Stížnost na nesplněnou informační povinnost rozhodce
Zásadní změna zákona podporuje ochranu spotřebitelů, kteří se z mnoha příčin lapili do sítí některých vychytralých obchodníků. Novela zákona o rozhodčím řízení je zásadní, a mimo jiné umožňuje i zabezpečení odkladu neodkladného výkonu rozhodnutí spotřebitele, především v případech, kdy podnikatel ve vztahu ke spotřebiteli nedodržel zákonem stanovené povinnosti vyplývající ze zákona při uzavírání spotřebitelské smlouvy a rozhodčí nález vyhrál.