Smlouvy mohou být různou složitost a délku, ale i tak můžete v jednoduchých textech udělat chybu. Každá chyba pak může mít různý dopad a my vám nejčastější chyby při sestavování smluvní dokumentace představíme. Abyste chybám předcházeli, některé specializované programy vám se správnou strukturou a obsahem pomohou - např.
Podnikový a domácí právník®. Vybíráme tyto chyby:
-
Chyba v údajích smluvních stran.
Jedná se o nepřesnosti ve jménech, adresách nebo podpisech. Může se stát, že smlouva obsahuje jen zkratky zúčastněných osob, pak může být problém s identifikací účastníka.
V praxi je možné vidět i dokumenty, kde je místo „Jakub Novák“ pouze „JN“ nebo „J. Novák“.
Potom je obtížné osoby identifikovat a vymáhat práva.
-
Nejasná specifikace práv a povinností stran.
Každá smlouva je něčím specifická. Tedy i rozsah plnění, délky lhůt, výše sankcí, důvody pro odstoupení od smlouvy a řešení sporů mohou být různé.
Příkladem, je-li nějaké právo opomenuto, může být problém se na něj odvolávat. Jsou-li ve smlouvě různé lhůty pro různé druhy plnění, potom může dojít k problému při jejich dodržování.
-
Nedodržení zákonných požadavků pro uzavření smlouvy
Veřejné zakázky, spotřebitelské smlouvy, pracovní smlouvy nebo nájemní smlouvy mohou vyžadovat specifický obsah nebo formu.
Když smlouva pro veřejnou zakázku neobsahuje náležitosti podle zákona o veřejných zakázkách, může být napadena nebo zrušena „ex tunc“.
-
Opomenutí rizik nebo změny okolností
Smlouvu neřídí jen zákon, ale její plnění nebo platnost mohou ovlivnit i externí okolnosti.
Praxe ukazuje, že rizika spojená se zásahem vyšší moci, změnou zákona, zániku smluvní strany nebo postavení může zásadně ovlivnit celý kontrakt.
Pokud ve smlouvě není doložka o vyšší moci, která by upravovala dopad nepředvídatelných událostí, nesplnění smlouvy pak znamená nulovou možnost náhrady škody.
-
Neprovedení kontroly a revize finálního textu před podpisem
Předcházení překlepům a chybám v odkazech na nesouvisející nebo zaniklé paragrafy pomůže správně definovat obsah.
Ve skutečnosti obyčejné překlepy mohou způsobit rozpory ve smlouvě a chyby v číslování odstavců často způsobují nedorozumění nebo žaloby o určení obsahu smlouvy.
Tyto a další chyby mohou vést k neplatnosti nebo nevymahatelnosti smlouvy, sporům mezi smluvními stranami nebo třetími osobami, pokutám ze strany orgánů veřejné moci nebo jiným nepříznivým důsledkům. Proto je důležité dokumenty připravovat pečlivě a především v klidu.
LEGIS.CZ s.r.o.