Uzavírání smluv plně svéprávnou osobou znamená, že může samostatně právně jednat ve věcech nájemních, obchodních, závazkových a dalších. Tím rozumějme situace, kdy osoba nabyla svéprávnosti jedním z následujících způsobů:
-
Osoba dosáhla zletilosti s osmnáctým rokem života,
-
osoba starší šestnácti let, která s přivolením soudu ze závažných důvodů a s přivolením soudu uzavřela manželství, nebo
-
došlo k emancipaci, tedy osobě mezi šestnáctým a osmnáctým rokem, se souhlasem rodičů a přivolením soudu, byla přiznána svéprávnost. Zde se jedná o zcela významnou novinku, protože takový nezletilý se emancipací stává plně svéprávným, protože je zjevné, že se o sebe může a umí plně postarat.
V jednom z našich textů jsme pojednávali o nápadu nezletilého, který potřeboval ke každému obchodně právnímu kroku své rodiče a nemohl se sám rozhodovat, rozvíjet a legalizovat své podnikání. Od ledna 2014, díky této novince může emancipovaný podepisovat smlouvy a již za něho nenesou odpovědnost rodiče, tedy může realizovat i promyšleně riskantní nápady, s nimiž by rodiče dříve nesouhlasili.
Důležité je vědět, že k návrhu soudu na emancipaci nezletilého připojují souhlas oba rodiče i v případě, že nežijí ve společné domácnosti nebo jsou rozvedeni. K chybějícímu souhlasu druhého z rodičů soud nepřihlíží a nahrazuje jej svým souhlasem v případě, je nepodepsaný rodič příčinou např. psychického týrání dítěte nebo násilníkem na druhém z rodičů.