Podle legislativy účinné do konce roku 2013 bylo možné, pokud byla poškozena osobnost, vymáhat odškodnění primárně omluvou a nebylo-li to dostačující, pak se poškozený mohl domáhat i finanční náhrady. Nový občanský zákoník odškodnění primárně řeší ve formě finanční náhrady.
Za poškození osobnosti se lze domáhat finanční kompenzace, zákazu dalšího škodného jednání, odstranění příčiny následku nebo omluvu atp. Čtyři uvedené parametry mohou být poskytnuty mimosoudní dohodou nebo se jich lze domáhat soudní cestou, kde hodnotu kompenzace navrhuje soud.
Osobnost člověka je chráněna novým občanským zákoníkem, který stanoví, že se chrání:
-
jméno a příjmení;
-
pseudonym;
-
život;
-
zdraví;
-
důstojnost;
-
vážnost;
-
čest;
-
soukromí;
-
projevy osobní povahy.
V novém občanském zákoníku lze vyčíst, že není možné kohokoli fotografovat nebo nahrávat bez jeho vědomí a především svolení, nejde li o specifické účely (úřední, vědecké, zpravodajské, umělecké). Výjimkou je nově pořizování a zveřejňování záznamů např. z veřejných zájmových schůzí zastupitelstev, veřejných projevů jednotlivců a průběhu městských rad. Dále lze nahrávat, i skrytou kamerou, projevy šikany, urážení, vyhrožování a znevažování, tedy projevy přímo ohrožující ochranu osobnosti. Takové projevy je často jinak velmi obtížné zachytit jinak, než bez souhlasu nahrávaného.
Věříme, že od ledna 2014, kdy už nebude za poškození osobnosti stačit jen omluva – často nebyla ani upřímná, rozmyslí si potenciální škůdci své budoucí jednání např. ve smyslu:
-
kyberšikany;
-
pomluvy;
-
výsměšků;
-
lživého prohlášení;
-
újmy na zdraví;
-
zveřejněním ryze soukromé fotografie atp.
S ochranou osobnosti dále souvisí i trestněprávní odpovědnost škůdce, která jde ve většině případů ruku v ruce s povinností odškodnit poškozeného, případně i další osoby.